çekim yöntemleri – Çocuk Fotoğrafı Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

By August 30, 2021 December 6th, 2021 PM

Güzel Fotoğraf Çekmek! Daha İyi Fotoğraf Çekmek İçin 13 İpucu

Kamera lensleri güzel selfie çekme teknikleri arasında etkili bir farkındalık yaratmaktadır. Başarılı selfie görüntüleri yakalamak için cep telefonları için üretilen lensleri kullanabilirsiniz.

çekim yöntemleri

Etkinlikten yararlanan kullanıcının belirlenen sayılarda arkadaşını etiketlemesi kuralı da bu etkinliklerin kuralları arasında yer alıyor. Mavi gökyüzü, tek renkli düz yüzeyler gibi düşük kontrastlı konular veya vurgulu ya da gölgelendirilmiş alanlar kırpıldığında. Bölge AF’den daha geniş bir alanı kaplamak için bir yatay Büyük Bölge AF çerçevesinde otomatik AF seçimini kullanır. Bu da odaklanmayı 1 noktalı AF/AF alanını genişlet seçeneklerine göre daha kolay hale getirir ve hareketli konularda da etkili olur. Bölge AF’den daha geniş bir alanı kaplamak için bir dikey Büyük Bölge AF çerçevesinde otomatik AF seçimini kullanır. Odaklanma alanları sadece en yakın konuya göre değil (kişi veya hayvan) yüzler, konu hareketi ve konu mesafesi gibi başka unsurlara da göre de belirlenir.

Etkileyici Ürün Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

Görsel, Lensrental.com sitesinden alınmıştır.Yukarıdaki animasyonda enstantane hızlarına göre perdenin hareketini görüyorsunuz. En soldaki 1/200 saniye hızda, birinci perde tam inmeden ikinci perde kapanmıyor. Buradaki o küçük pencerenin genişliğini seçtiğiniz enstantane hızı belirliyor. Bu durumda, nesneniz her iki çekimde de aynı şiddette aydınlatılacaktır, ama alan derinliği değişecektir. Kırmızı göz, gözbebeğinin loş ışıkta genişlemesi nedeniyle oluşur. Dahili flaş lensin optik ekseni ile hizalanır, flaş ışığı göze girer ve gözün arkasındaki retinadan kameraya yansır, ki bu da fotoğrafınızda kırmızı çıkan göz ile sonuçlanır. Harici flaşı kamera düzleminden farklı bir açıdan kullanabilmek, fotoğraflardaki kırmızı göz etkisini ortadan kaldırır.

çekim yöntemleri

Işığınızı yumuşatacak ve konunuzu güçlendirecek bu ekipmanlarla still life çekim yapmak daha kolay olacaktır. paribahis giriş Makro çekim nesneleri normalden daha yakın mesafeden odaklamamızı sağlayan bir çekim türüdür.

Yazınız hem satın alacaklar için bir rehber, hem sahip olanlar için bir kılavuz niteliğinde. Kullandığınız kameranın markası ile aynı olan veya kameranızın markasına en uygun üçüncü parti flaşlarla çalışmak genellikle tercih edilir. Kameralar gibi, flaş seçiminde de, kalitesi ve çalıştığınız koşullara nasıl dayanacağı dikkate alınmalıdır. Bazı flaşlar, olumsuz dış ortam koşullarında çalışmak için gereken hava ve su sızdırmazlığına sahip olmazlar. Eğer genellikle tozlu ve/veya yağışlı ortamlarda kullanacaksanız, seçeceğiniz flaş bu koşullara dayanıklı olmalıdır.

Daha Iyi Selfie Çekmek Için Güzel Görünün

Yazımızda sizler için panoramik fotoğraf nasıl çekilir ve panoramik fotoğraf çekim teknikleri nelerdir anlattık. Sizler de harika bir doğa, manzara veya bir yapının fotoğrafını çekmek istiyorsanız panoramik çekim türünü uygulamalısınız. Geniş açıyla çekilmiş fotoğrafların bütünlük oluşturarak sunmak çok önemlidir.

  • Fotoğrafçılar karanlık ortamda ya da ters ışıkta bir teknik deniyorlar ise direkt modele ışık tutmayarak duvar ve tavanlardan yansıtma yoluna giderler.

Gece fotoğrafı çekmek deyince fotoğrafçılar tripodlarını alarak Kızkulesi’nin karşısına geçeceklerini ve gece fotoğrafı çekmiş olacaklarını sanıyor. Gece fotoğrafı çekim teknikleri arasında bir diğer dikkat etmeniz gereken de zamanlayıcı kullanımıdır. Uzaktan kumanda, Kablo Deklanşör veya makinenizin dahili zamanlayıcı özelliğini kullanarak titreşimi en aza indirebilirsiniz. 30 saniye üstü uzun pozlama yapmak için Bulb modunda çekim yapmanız gerekiyor. Bu çekim tekniğinde karakterin boynu kadraj sınırları tarafından kesilir.

Bokeh Efekti Elde Etme

Flaş, netlemeyi aldığınız noktaya veya ölçüm aldığınız yere bağlı olarak, bu mesafedeki bir nesneyi düzgün bir şekilde pozlamak için yeterli olan flaş gücünü otomatik olarak ayarlar. Tıpkı gerçek dünya gibi, onu alternatif bir boyut olarak hayal edin, ama içtenlikle arzu ettiğiniz her şey burada anında gerçek olduğuna inanın. Kendinizi bu boyutta görünce evrenden aldığınız her şey hemen kabul edilecektir. İstediğinizi “beklemeyin”; bu durumda insanlar her şeyi mahvedecek. Arzularınızı ifade etmek için gözlerinizi açmanız gerekiyorsa, o zaman sadece evrene istediğiniz hiçbir şeyin olmadığını ve yaydığınız enerjinin istediğinizi olmadığını söylemeniz gerekir.

Kategori:film Teknikleri

Genel sahne yöntemi kullanıyor olsak, bütün işlemi tek bir açıdan çekip sonra kamerayı başka bir açıya yerleştirip çeşitli açılamalar için sahnenin tekrarlanmasını isterdik. Üçüz çekim yöntemi hareketi tekrarlama olanağı olmayan sahnelerde işe yarar. Gece fotoğraf çekmekisterken en büyük zorluğu doğal ışığın yarattığı renk bozulmalarında yaşarsınız. Yapay ışık kaynağının renk sıcaklığı sabitken doğal ışıkta bu durum değişkendir. Bundan dolayı gece fotoğraf çekimi sırasında renk ambiyansları avantaj ve dezavantaj yaratır. Özellikle portre çekimleri yapılacağı zaman kişinin rahat olması önemlidir bu sebeple kişiyle göz teması kurulmalıdır.

Gece fotoğrafçılığı için yapılan diyafram ayarı gündüz yapılacak çekimlerden farklıdır. Gece fotoğraf çekimi sırasında net fotoğraflar elde etmek için diyaframı kısmanız gerekir. Arka planı flu yapmak ya da bokehli fotoğraflar çekmek istiyorsanız diyaframı açık seviyeye getirebilirsiniz. Gece fotoğrafı çekim teknikleri arasında diyafram ayarı oldukça önemlidir. Örneğin “A” Diyafram öncelikli modda ve f/4 diyafram değerinde çekim yapıyorsunuz diyelim ve arka plan 1/1000sn ve ön plan 1/125sn enstantane vermiş olsun. Daha sonra flaşı iki bölge arasındaki durak farklarını dikkate alacak şekilde ayarlarsınız, örneğimizde fark 3 duraktı, bu durumda flaşa +3 durak pozlama telafisi verirsiniz. Bu şekilde fotoğrafı çekerseniz, görüntünün her iki alanı da düzgün bir şekilde pozlanacak, size daha dengeli ve eşit olarak aydınlatılmış bir fotoğraf verecektir.

Leave a Reply